Preliminary Programme of the Summer School as of 24th August. The letters T and L denote the format of the presentation: T stands for a regular talk of duration 35-40 min, nL for a lecture course of total duration n × 45 min.
Monday, 5th September
Time | Speaker | Format | Title |
---|---|---|---|
09:30-10:00 | Registration | ||
10:00-10:30 | Opening | ||
10:30-11:15 | Peter Müller | 2L | Anderson orthogonality |
11:15-12:00 | Peter Müller | 2L | Anderson orthogonality |
12:00-13:30 | Lunch | ||
13:30-14:15 | Leonid Pastur | 4L | Analogs of the Szegő Theorem for ergodic operators |
14:15-15:00 | Leonid Pastur | 4L | Analogs of the Szegő Theorem for ergodic operators |
15:00-15:30 | Coffee Break | ||
15:30-16:15 | Christoph Uebersohn | T | On the difference of spectral projections |
16:15-17:00 | Christoph Schumacher | T | The Anderson model on the Bethe lattice: Lifshitz tails |
17:00-17:45 | Matthias Täufer | T | Wegner estimate for Landau Hamiltonians with random breather potential |
Tuesday, 6th September
Time | Speaker | Format | Title |
---|---|---|---|
09:30-10:15 | Leonid Pastur | 4L | Analogs of the Szegő Theorem for ergodic operators |
10:15-11:00 | Leonid Pastur | 4L | Analogs of the Szegő Theorem for ergodic operators |
11:00-11:30 | Coffee Break | ||
11:30-12:15 | Wolfgang Spitzer | 2L | Area law for the entanglement entropy of the free Fermi gas at nonzero temperature |
12:15-13:00 | Wolfgang Spitzer | 2L | Area law for the entanglement entropy of the free Fermi gas at nonzero temperature |
13:00-14:30 | Lunch | ||
14:30-15:15 | Andrii Khrabustovskyi | 2L | Spectral problems for elliptic operators in strongly perforated domains |
15:15-16:00 | Andrii Khrabustovskyi | 2L | Spectral problems for elliptic operators in strongly perforated domains |
16:00-16:30 | Coffee Break | ||
16:30-17:15 | Olena Sivak | T | Asymptotic approximations for solutions
to elliptic boundary value problems in perforated domains |
17:15-18:00 | Ekaterina Shchetka | T | Complex WKB method for difference equations in unbounded domains |
Wednesday, 7th September
Time | Speaker | Format | Title |
---|---|---|---|
09:30-10:15 | Tatiana Suslina | 3L | Periodic differential operators: Threshold properties and homogenization |
10:15-11:00 | Tatiana Suslina | 3L | Periodic differential operators: Threshold properties and homogenization |
11:00-11:30 | Coffee Break | ||
11:30-12:15 | Tatiana Suslina | 3L | Periodic differential operators: Threshold properties and homogenization |
12:15-13:00 | Nikita Senik | T | On homogenization for periodic elliptic operators on an infinite cylinder |
13:00-14:30 | Lunch | ||
14:30-15:15 | Mark Dorodnyi | T | Homogenization of hyperbolic-type equations |
15:15-16:00 | Yulia Meshkova | T | Homogenization of elliptic and parabolic Dirichlet problems in a bounded domain |
16:00-16:30 | Coffee Break | ||
16:30-17:15 | Mariya Shcherbina | 4L | Classical models of random matrix theory |
17:15-18:00 | Mariya Shcherbina | 4L | Classical models of random matrix theory |
Thursday, 8th September
Time | Speaker | Format | Title |
---|---|---|---|
09:30-10:15 | Mariya Shcherbina | 4L | Classical models of random matrix theory |
10:15-11:00 | Mariya Shcherbina | 4L | Classical models of random matrix theory |
11:00-11:30 | Coffee Break | ||
11:30-12:15 | Nataliia Smorodina | 2L | Limit theorems for sums of independent random variables and Feynman integral |
12:15-13:00 | Nataliia Smorodina | 2L | Limit theorems for sums of independent random variables and Feynman integral |
13:00-14:30 | Lunch | ||
14:30-15:15 | Melchior Wirth | T | Does diffusion determine the geometry? |
15:15-16:00 | Ievgenii Afanasiev | T | On the second mixed moment of characteristic polynomials |
16:00-16:30 | Coffee Break | ||
16:30-17:15 | Mariia Platonova | T | Symmetric α-stable distributions for noninteger α>2 and associated stochastic processes |
17:15-18:00 | Andrii Khrabustovskyi | T | Spectral properties of domains with "room-and-passage" boundary |
Friday, 9th September
Time | Speaker | Format | Title |
---|---|---|---|
09:30-10:15 | Larissa Fardigola | 3L | Transformation operators in control problems |
10:15-11:00 | Larissa Fardigola | 3L | Transformation operators in control problems |
11:00-11:30 | Coffee Break | ||
11:30-12:15 | Larissa Fardigola | 3L | Transformation operators in control problems |
12:15-13:00 | Albrecht Seelmann | T | On the subspace perturbation problem |
13:00-14:30 | Lunch | ||
14:30-15:15 | Nikolai Filonov | 3L | Spectral theory of the Maxwell operator |
15:15-16:00 | Nikolai Filonov | 3L | Spectral theory of the Maxwell operator |
16:00-16:30 | Coffee Break | ||
16:30-17:15 | Nikolai Filonov | 3L | Spectral theory of the Maxwell operator |
17:15-18:00 | Aleksandr Poretskii | T | The Maxwell system in waveguides with non-homogeneous filling |
Saturday, 10th September: Excursion to Bacharach
Sunday, 11th September: free
Monday, 12th September
Time | Speaker | Format | Title |
---|---|---|---|
09:30-10:15 | Denis Borisov | 2L | Boundary homogenization: Norm resolvent convergence and asymptotics |
10:15-11:00 | Denis Borisov | 2L | Boundary homogenization: Norm resolvent convergence and asymptotics |
11:00-11:30 | Coffee Break | ||
11:30-12:15 | Daria Tieplova | T | Distribution of eigenvalues of sample covariance matrices with tensor product samples |
12:15-13:00 | Ivan Gurianov | T | Asymptocics of resonant tunneling in quantum waveguides with two resonators |
13:00-14:30 | Lunch | ||
14:30-15:15 | Alexander Fedotov | 4L | Monodromization method in the theory of the quasi-periodic equations |
15:15-16:00 | Alexander Fedotov | 4L | Monodromization method in the theory of the quasi-periodic equations |
16:00-16:30 | Coffee Break | ||
16:30-17:15 | Andrei Badanin | T | Inverse problems and sharp eigenvalue asymptotics for Euler-Bernoulli operators |
17:15-18:00 | Amru Hussein | T | Non-self-adjoint graphs |